Chip Tuning

CHIP TUNING'İN MANTIĞI

Otomobil üreticileri bir motoru dizayn ederken sadece performans üzerine düşünmezler. Onlar, otomobillerde yakıt ekonomisini, uygun olmayan kullanım koşullarını, kalitesiz yakıt kullanılabileceğini, eksik ve kötü bakım yapılabileceğini göz önünde bulundurarak bazı önlemler alırlar ve bu da motorun performansını olumsuz yönde etkiler.

İşte bu noktada superchips, arabasının bakımlarını düzenli ve iyi bir şekilde yaptıran, yakıt ekonomisinden bir miktar taviz verebilecek kullanıcıları için farklı bir yazılımla motoru yöneterek, her türlü motordan %10 civarı güç ve tork artışı alınmasını sağlar.

Farklı markalarda otomobillerin farklı motor ve kontrol ünitesi özellikleri olduğu için Superchips farklı markalara özgü farklı chip tuning metotları geliştirmiştir.

Çoğu otomobilde geçerli, eski chip’in yerine yeni bir chip takmanın yanında Ford’larda farklı bir modül, BMW ve yeni Opel Vectra gibi otomobillerde seri programlama ve çoğu japon otomobilinde de Icon Race gibi yöntemlerle chip tuning yapılabilmektedir.

Direkt Yerleştirme

Chip Tuning iki ana şekilde yapılır:
1. Aracın beynindeki chip sökülerek Superchips tarafından özel olarak programlanmış yeni bir chip takılması

2. Eğer aracın orjinal chipi yeniden programlanabilir ise orjinal program yerine Superchips’in modifiyeli programının aktarılması.

SUPERCHIPS uygulamasından ne kadar kazanç elde edilir?

Superchips bir chip programı yazarken o aracı özel bir dinamometreye bağlar ve o aracın tüm ince ayarlarını yapar. Yani tüm ateşleme avansı ve yakıt püskürtme stratejilerini, yakıt tasarrufunu günlük kullanımda çok etkilemeden maksimum performans öncelikli hale getirir. Bu sayede atmosferik araçlarda yaklaşık %10 beygir gücü ve tork artışı elde edilir. Bu güç artışı aracın tam gaz kullanımında aracın genel performansını arttırırken, günlük kullanım koşullarında çok daha canlı ve hızlı tepki verir hale getirir.

Performans Modülü

EEC IV / V beyin kullanılan Ford araçları için performans modülleri

Dünyanın en kapsamlı motor yönetim sistemlerinden biri olan ve tamamen Ford firmasının kendi dizaynı olan EEC 4 sistemi 1984 yılından beri kullanılıyor. Bu beyinler her birinde değişik kalibrasyonla 1.4 Fiesta’dan 2.3 Scorpio’ya kadar tüm Ford araçlarında kullanıldı. 1995 yılında ise Ford kullandığı sistemi daha da ilerleterek öncelikle Mondeo ve Scorpio’da EEC 5 sistemi kullanmaya başladı. Bu sistemler diğer firmaların kullandıklarından farklı olarak sökülebilir ya da programlanabilir bir şekilde dizayn edilmemişlerdi. Bu yüzden Superchips tarafından özel performans modülü piyasaya sürülene kadar Ford araçları elektronik olarak modifiye edilememişlerdi.

Superchips modülünün takılması son derece basittir. Beynin arkasındaki diyagnostik kapağı çıkarın ve modülü direkt olarak sokete takın.

Superchips performans modülü, Ford araçları üzerinde 6 yıllık tecrübenin ve EEC4 ve EEC5 üzerinde yapılan 14 aylık geliştirme çalışmalarının ürünüdür.

Ford için özel Superchips formülü
Ford’un özel EEC4 ve EEC 5 sistemi için chip modifikasyonu ilk bakışta imkansız gibi görünse de Superchips uzman kadrosu ile bu imkansızlığı yenmeyi başardı. Hem de son derece uygun ve uygulaması kolay bir yöntem ile… Superchips Ford için geliştirdiği özel “performans modülü” ile beyni açmaya gerek kalmadan, beyin kutusunun arka kapağında bulunan diyagnostik soketini kullanarak ‘chip tuning’ işlemini gerçekleştirdi Superchips’in özel yazılımlarını taşıyan bu güç modülü beynin arka diyagnostik soketine direkt olarak takılıyor ve beynin içindeki ana komuta chip’inin yerini alıyor. Bu sayede Ford araçlarının beyinleri fiziksel hiçbir müdaheleye gerek kalmadan chip’lenebiliyor.

Güç kazancı:

Superchips ford performans modülü diğer Superchips uygulamaları gibi standart chip’in yakıt ve avans stratejilerini performans özellikli hale getirerek iyileştiriyor. Bu işlemin sonucunda günlük kullanımda da aracın canlılığı artarken, yakıt sarfiyatında değişme olmuyor.

EEC4 beyinlerde Superchips güç modülünün getirdiği güç ve tork kazancı %5 oranında oluyor. Ancak güç ve tork eğrisinde ve kullanımdaki değişim, kağıt üzerindeki güç artışından fazlasını hissettiriyor.

EEC5 beyinlerde ise kazanç daha fazla. Superchips uygulaması yapılmış ve EEC 5 taşıyan bir Ford marka araçta yaklaşık %8 güç ve tork kazancı elde ediliyor.

EEC 4 beyinli, 1.8 ford motorunun dinamometre testi

 

 

 

Superchips güç modülü EEC 4 ve EEC 5 kullanan tüm araçlarda kullanılabilir. Superchips Performans Modülü ile yapılan chip tuning’in maliyeti 220-275 pound arasında değişmektedir.

Icon Race

Birkaç yıl önce Superchips, ICON adını verdiği yeni bir elektronik cihaz geliştirdi. Bu cihaz, şimdiye kadar beyinlerine ya da chiplerine müdahale edilemeyen bazı araçlara chip tuning yapabilmeyi sağlayacaktı.

Hasar anında sizlere 7/24 Telefonunuz kadar yakınız. Toyota gibi, şimdiye kadar hiçbir şekilde chip modifiyesi yapılamamış araçlara artık ICON RACE sayesinde chip tuning yapılabiliyor.

ICON adlı küçük bilgisayar ayrıca tekrar tekrar programlanabiliyor. Zamanla aracınıza yaptığınız ek modifiyeler olduğunda bir Superchips bayisine gelerek yazılımınızı, yeni modifiyelerinize daha iyi uyum sağlayabilecek şekilde değiştirebiliyorsunuz.

Seri Programlama

“Müşteri Anahtarı” Seri Programlama Sistemi Seri programlama sistemi performans tuning’de yeni bir sayfa açıyor. Aracın orjinal ‘chip’ini değiştirmeden yapılan programlama için işlem sadece dakikalar sürüyor ve çoğu zaman otomobilin kaputunu açmak dahi gerekmiyor.

Superchips’in özel donanımını taşıyan bir bilgisayar aracın diyagnostik soketine bağlanıyor ve beyin ile ilişki sağlanıyor. Böylece Superchips aracın beyin programını okuyabiliyor. Bu esnada aracın orjinal programı bilgisayara alınıyor ve Superchips kütüphanesinde bulunan ve orjinal programa karşılık gelen modifiyeli program aracın beynine gönderiliyor.

Seri programlama yapılmadan önce müşteri anahtarına aracın şase numarası, immobilizer kodu gibi bilgiler ile beraber orjinal beyin programı yükleniyor. Böylece kullanıcı herhangi bir nedenle eski beyin programına dönmek isterse bu müşterinin anahtarı ile modem bayisine gelmesi yeterli oluyor. Her müşteri anahtarı sadece o araca özel oluyor ve hem daha ileride geliştirilebilecek olan daha performanslı programları kullanabilmeyi hem de istenildiğinde standarda dönülebilmesini sağlıyor.

Standart Superchips uygulaması ile elde edilen güç kazancı yaklaşık olarak %10. Bu artış ile performanslı kullanımda ciddi hızlanma kazançları elde edilirken, günlük kullanımda araç daha canlı ve çabuk tepki verir hale geliyor. Sağdaki grafik Seri Programlama ile Chip Tuning yapılmış BMW 5.35’e ait dinamometre testi verileridir.

Turbo Uygulamaları

Turbo araçlar için chip tuning

Turbo araçlardaki chip tuning uygulamalarında, diğer araçlardaki uygulamalarda yapılan tüm ayarların yanında motorun Turbo Basıncı da arttırılarak %35’lere varan güç ve tork kazançları elde edilebilmektedir. Benzinli veya dizel tüm turbo beslemeli motorlara yapılabilen bu uygulama sonucunda başka hiçbir modifiye işlemine gerek kalmaksızın elde edilen güç artışı inanılmaz boyutlardadır.

Superchips, turbo beslemeli motorların dayanıklılığını ve performansını arttırmak için chip tuning’in yanında ayrıca özel turbo modifikasyon ekipmanları da sunmaktadır.

Open chat